KÜLTÜR PORTALI Sayfa 2

Andriake

Andriake

Antik Myra ya da günümüzdeki adıyla Demre’nin Çayağzı bölümünde yer alan harabelerin uzun süre boyunca farklı bir kente ait olup olmadığı tartışılmış; son araştırmalar buranın bağımsız bir yerleşim değil, Myra’nın liman mahallesi olduğunu kanıtlamıştır.

Xanthos

Xanthos

Hikayesiyle hüzünlendiren, görkemiyle hayranlık uyandıran Xanthos (Ksanthos); geçirdiği pek çok felakete ve işgale rağmen Likya'nın en ihtişamlı ve büyük kentleri arasına yer almayı başarmıştır.

Alanya Kalesi

Alanya Kalesi

Denizden ve karadan zor ulaşılabilirliği ve doğal korunaklı oluşu nedeniyle tarihi boyunca kesintisiz yerleşim gören Alanya Kalesi; Anadolu’yu süsleyen yüzlerce kalenin günümüze dek ayakta kalmış ve en iyi korunmuş olanlarından biridir.

Antiphellos (Kaş)

Antiphellos (Kaş)

Likya'nın önemli liman kentlerinden Antiphellos, bugünkü Kaş ilçesinin üzerine kurulu olduğu; Kaş'ın tarihinin de bir parçasını oluşturan antik bir yerleşim yeridir.

Aperlai

Aperlai

Küçük bir Likya liman kenti olan Aperlai, bugünkü Kaş ile Kekova arasında bulunan Sıcak Yarımadası'nda, uzun ve dar bir koyun başlangıcında yer alır.

Karain Mağarası

Karain Mağarası

Türkiye'nin en büyük doğal mağaralarından Karain Mağarası; Antalya'nın 30 kilometre kuzeybatısında, Döşemealtı ilçesinin Yağca Mahallesi sınırları içinde konumlanır. Denizden yüksekliği 430-450 metredir.

Etenna

Etenna

Etenna Antik Kenti, Manavgat ilçesi Sırtköy Mahallesi’nde konumlanır. Deniz seviyesinden 900 metre yüksekte kurulmuş kentin çam ormanları arasında bulunan kalıntıları içinde ilk dikkati çeken, kenti çevreleyen şehir surlarıdır.

Hamaxia

Hamaxia

Alanya'nın 12 kilometre kuzeybatısındaki Elikesik Mahallesi'nde, antik Pamfilya bölgesi sınırları içindedir. Helenistik Dönem'in özelliklerini taşıyan kentin önemli kalıntıları arasında, önünde havuzu bulunan antik bir çeşme; yarım daire planlı, oturma sıraları halen ayakta duran ve yazılarla donatılmış geniş bir eksedra, dini yapı kompleksi ve nekropol bulunmaktadır.

Iotape

Iotape

Alanya-Gazipaşa kara yolunun 33'üncü kilometresinde yer alan Iotape (Aytap) Antik Kenti, bir Kilikya kıyı kentidir. Adını Kommagene Kralı 4. Antiochos’un (M.S. 38–72) karısı Iotape’den alır.

Arykanda

Arykanda

Likya bölgesinin en eski yerleşimlerinden biri olduğunu kanıtlayan ismiyle Arykanda (Ary-ka_wanda), "yüksek kayalığın yanındaki yer" anlamına gelmektedir.

Ariassos

Ariassos

Antalya kıyısını kuzeydeki Anadolu Platosu'na bağlayan Çubuk Beli'nin batısında; Döşemealtı ilçesi Akkoç Mahallesi'ne l km mesafede, Ariassos Antik Kenti'nin kalıntıları bulunmaktadır.

Side Müzesi

Side Müzesi

Side Müzesi, ziyaretçilerini, Side Antik Kenti'nde restorasyonla müzeye çevrilen bir Roma hamamı binasında karşılıyor. 1959 – 1961 yılları arasında, Yüksek Mimar Ragıp – Selma DEVREZ çifti tarafından restorasyonu yapılan ve 1962 yılında hizmete açılan müze, Türkiye'de bir köyde açılan ilk müze olma unvanını taşıyor.

Alanya Müzesi

Alanya Müzesi

Stratejik konumu ve limanı sayesinde her dönem gözde bir yerleşim yeri olan Alanya’nın zengin tarihi mirasını, Alanya Müzesi’nde görebilirsiniz.

Alanya Atatürk Evi Müzesi

Alanya Atatürk Evi Müzesi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 18 Şubat 1935’te Alanya’ya yaptığı ziyaret sırasında bir süre kaldığı ev; sahibi M. Tevfik Azakoğlu tarafından dönemin Kültür Bakanlığına bağışlanarak 1987 yılında müze haline getirildi.

Antalya Etnografya Müzesi

Antalya Etnografya Müzesi

Osmanlı Dönemi’nden kalan iki tarihî konağın düzenlenmesiyle meydana getirilen Antalya Etnografya Müzesi, kent merkezinin turistik bölgesi Kaleiçi’nde bulunuyor.