KÜLTÜR PORTALI Sayfa 3

Antalya Müzesi

Antalya Müzesi

Antalya’da ilk müze, 1922 yılında Antalya ve çevresinde derlenen arkeolojik eserlerin Alaaddin Camii’nde depo edilmesiyle kurulmuştur.

Antalya Oyuncak Müzesi

Antalya Oyuncak Müzesi

Kaleiçi Yat Limanı'nda yer alan Antalya Oyuncak Müzesi, Antalya Büyükşehir Belediyesinin önemli bir kültür projesi olarak 2011 yılında hayata geçirildi.

Suna & İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi

Suna & İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi

Suna & İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Merkezi (AKMED) Kaleiçi Müzesi, Antalya'nın kalbi Kaleiçi'nde, korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilli iki binada yer alır.

Mevlevihane Müzesi

Mevlevihane Müzesi

Antalya’nın en turistik bölgelerinden Kaleiçi’nde bulunan Mevlevihane’nin binası, Selçuklu Dönemi’ne ait. Kitabesi bulunmamakla birlikte Sultan Alâeddin Keykubad tarafından 1255 yılında inşa ettirildiği; Mevlevihane olarak ise 16. yüzyıldan itibaren kullanılmaya başlandığı düşünülüyor.

Antalya Atatürk Evi ve Müzesi

Antalya Atatürk Evi ve Müzesi

Antalya’yı üç kez ziyaret eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 6 Mart 1930’daki ilk ziyareti sırasında Lara Yolu üzerindeki Erenkuş Mevkii'nde denizi, sahilleri, karla kaplı Beydağları’nın manzarasını seyretmiş ve “Hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel yeridir.” demiştir.

Aziz (St.) Nikolaos Anıt Müzesi

Aziz (St.) Nikolaos Anıt Müzesi

Çocukların ve denizcilerin koruyucu azizi kabul edilen Aziz (St.) Nikolaos, nam-ı diğer Noel Baba, M.S. 3. yüzyılın ikinci yarısında Patara'da dünyaya gelmiş ve Myra'nın piskoposu olarak ölümüne dek burada yaşamıştır.

Elmalı Müzesi

Elmalı Müzesi

Elmalı ilçesi İplik Pazarı Mahallesi'ndeki Eski Hükümet Konağı’nın yeniden düzenlenmesiyle 2011 yılında hizmete giren Elmalı Müzesi'nde, bölgenin tarihini aydınlatan önemli arkeolojik eserler sergileniyor.

Likya Uygarlıkları Müzesi

Likya Uygarlıkları Müzesi

Müze, Antalya ili Demre ilçesinde, Likya’nın 3 oy hakkına sahip en büyük altı kenti arasında yer alan antik Myra’nın limanı Andriake’de yer alıyor.

Bir Zamanlar Antalya Müzesi

Bir Zamanlar Antalya Müzesi

Antalya'nın kuruluşundan günümüze kadar gelen büyük tarih yolculuğu; Kepez'in kalbi Dokuma Park'ta açılan Bir Zamanlar Antalya Müzesi'nde hayat buluyor.

Anadolu Oyuncak Müzesi

Anadolu Oyuncak Müzesi

Kepez Dokuma Park'ta yer alan ve bir zamanlar, Dokuma Fabrikası'nda çalışan işçilerin çocuklarını emanet ettikleri kreş binası olarak kullanılan bina, Kepez Belediyesince yeniden çocuklara armağan edilerek oyuncak müzesi haline getirildi.